Czym są kwasy omega-3?

Każdego dnia każdy z nas spożywa różne tłuszcze, nie wiedząc często, jak bardzo różnią się one wartością odżywczą i w jak różny sposób wpływają na nasze zdrowie. Tłuszcze występują we wszystkich grupach organizmów żywych, stanowią zapasowy materiał energetyczny oraz składnik błon komórkowych. Jeszcze parę lat temu każdy tłuszcz był uważany za niechciany element diety. Dziś wraca się do podziału na te niepożądane (zwierzęce) i pożądane (roślinne i rybie), a wśród nich najbardziej kwasy omega-3.

kwasy omega-3

Szczególnie istotnym dla naszego organizmu jest spożywanie tłuszczów należących do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, są nam one niezbędne, bo nasz organizm sam ich nie wytworzy. Dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Do NNKT należą kwasy omega-3 i omega-6.

Najważniejsze kwasy omega-3:

  • kwas α-linolenowy (ALA) – występuje głównie w roślinach
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA) – występuje głównie w rybach
  • kwas eikozapentaenowy (EPA) – występuje głównie w rybach

Bogate źródła roślinne kwasów omega-3 to przede wszystkim olej lniany wysokolinolenowy czy olej z dzikiej róży.

Najważniejsze kwasy omega-6:

  • kwas linolowy (LA) – występuje głównie w roślinach
  • kwas γ-linolenowy (GLA) – występuje głównie w roślinach
  • kwas arachidonowy (AA) – występuje głównie w rybach

Dużo roślinnych kwasów omega-6 znajdziesz w oleju z wiesiołka, z ogórecznika, w oleju krokoszowym i winogronowym.

Kwasy omega-3 kontra omega-6

Zarówno kwasy omega-3 jak i omega-6 są bardzo ważne dla naszego organizmu. Jednak nadmiar jednych i deficyt drugich może mieć poważne konsekwencje. Obecna dieta Europejczyków i Amerykanów zwykle dostarcza za mało kwasów omega-3, a za dużo kwasów omega-6. Konsekwencją takiego stylu żywienia jest zaburzenie proporcji omega-3 do omega-6, która wynosi od 1:15 do 1:20. Skutkiem dłuższego utrzymywania takiego stosunku jest pojawienie się w naszym organizmie związków prozapalnych (które powstają z kwasów omega-6), których zbyt duża ilość jest niepożądana. Natomiast kwasy omega-3 przekształcają się w naszym organizmie do związków przeciwzapalnych.

Kwasy: linolowy (omega-6) i α-linolenowy (omega-3) współzawodniczą o te same enzymy, stąd też nadmiar kwasów omega-6 prowadzi do większej koncentracji pochodnych kwasów omega-6 i zahamowania syntezy kwasów omega-3: eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA). By temu zapobiec wystarczy, że codziennie przyjmiemy odpowiednią ilość kwasów omega-3.

Kwasy omega-3 – źródła

Idealnym źródłem kwasów omega-3 jest olej lniany. Olej lniany LenVitol® powstaje tradycyjną metodą tłoczenia na zimno z wysokolinolenowej odmiany siemienia lnianego. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów wielonienasyconych, głównie kwasów tłuszczowych omega-3. Ich udział stanowi ponad 50%.

Zdrowe tłuszcze

Niektóre rodzaje tłuszczów nie tylko nam nie szkodzą, ale wręcz korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dowiedz się gdzie je znaleźć i jak korzystać z ich pozytywnego działania w swojej diecie.

Zobacz artykuły i przepisy

Oleje Świata

Linia Oleje Świata to oleje wysokiej jakości powstające ze starannie wyselekcjonowanych nasion i owoców. Samo zdrowie zamknięte w małej buteleczce.

Dowiedz się więcej
Zdrowe tłuszcze

Zimowy detoks – wracamy do formy po świętach

Wprawdzie oczyszczanie organizmu kojarzy się głównie z okresem wiosennym, jednak detoks warto robić sobie co jakiś czas, nawet zimą. Pozbycie się toksyn pomoże zwalczyć zimowe zmęczenie i poprawi naszą odporność.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

LenVitol – Len mielony – mielone nasiona lnu

LenVitol – Len mielony – mielone nasiona lnu

Olej arachidowy nierafinowany

Olej arachidowy nierafinowany

LenVitol – Bułka tarta ze złocistym lnem mielonym

LenVitol – Bułka tarta ze złocistym lnem mielonym

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję