Nie każdy olej jaki możemy znaleźć na sklepowych półkach nadaje się do tych samych celów i ma ten sam wpływ na nasze zdrowie. O właściwościach i zastosowaniu danego oleju decyduje jego rodzaj, a dokładnie temperatura, której w procesie produkcji poddawane się nasiona czy pestki roślin oleistych. Jest to główne kryterium, decydujące o tym czy mamy do czynienia z olejem rafinowanym czy tłoczonym na zimno.
Nie trzeba jednak orientować się w tym, jak wygląda proces produkcji oleju, aby rozpoznać z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Poniższe wskazówki podpowiedzą, w jaki sposób możemy określić, który z tłuszczów jest olejem rafinowanym, a który zimnotłoczonym.
Oleje rafinowane od tłoczonych na zimno możemy odróżnić przeprowadzając prosty test organoleptyczny, który pozwoli nam stwierdzić różnice w zapachu, smaku oraz kolorze. Oleje tłoczone na zimo mają zapach i smak charakterystyczny dla roślin, z których pochodzą (np. olej z orzechów włoskich będzie miał lekko orzechowy smak i aromat). Tymczasem oleje rafinowane są tych cech pozbawione (neutralny smak i zapach). Podobnie z kolorem, który w przypadku olei rafinowanych jest lekko żółtawy, natomiast oleje zimnotłoczone mogą mieć barwę od ciemno-brązowej czy ciemno-zielonej po lekko żółtawą.
Oleje tłoczone na zimno uważane są za jedne z najzdrowszych olejów na świecie. Proces ich wytwarzania polega na wytłaczaniu nasion w odpowiednio niskich temperaturach, przy użyciu specjalnych wytłaczarek lub pras. Następnie całość poddawana jest procesom filtracji, które pozwalają na usunięcie niepotrzebnych resztek. Po otrzymaniu oleju wytrąca się naturalny osad w postaci mętnej konsystencji. Taki sposób produkcji powoduje, że olej zachowuje swój skład chemiczny, wartości odżywcze i witaminy.
Oleje rafinowane tworzone są w procesie wytłaczania nasion w wysokich temperaturach przekraczających 200°C z dodatkiem substancji chemicznych. Poddawanie kwasów tłuszczowych wysokim temperaturom przyczynia się do przekształcania ich w syntetyczne tłuszcze trans. Podczas ich produkcji, wytrącane są wszelkie wartościowe odżywcze czy witaminy.
Oleje tłoczone na zimno mają zwykle mniejszą trwałość niż te rafinowane. Wynika to głównie ze składu chemicznego – oleje rafinowane, w procesie rafinacji, są pozbawiane substancji przyspieszających utlenianie oleju, w przeciwieństwie do zimnotłoczonych, które zachowują bogaty skład chemiczny.
Oleje tłoczone na zimno, znakomicie nadają się do sałatek, surówek, dressingów, kanapek, deserów i wszelkiego rodzaju potraw na zimno. Trzeba pamiętać, że nie można używać ich do smażenia, gotowania oraz pieczenia, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, tracą swoje drogocenne właściwości i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Do tych celów doskonale nadają się oleje rafinowane.
Zarówno oleje zimnotłoczone, jak i rafinowane mają swoje zastosowanie w kuchni. Podczas dokonywania wyboru oleju warto pamiętać, że te tłoczone na zimno w pełni zachowują swoje drogocenne właściwości odżywcze, dostarczają organizmowi cennych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) i dlatego powinny na stałe znaleźć się w zdrowej diecie. Wybierając olej zimnotłoczone warto zwrócić uwagę na opakowanie – najlepsze będzie to z ciemnego szkła, ponieważ w ten sposób chronione są zawarte w nim substancje odżywcze i NNKT. Do smażenia idealny będzie np. olej ryżowy rafinowany, który ma wysoką temperaturę dymienia i jest w mniejszym stopniu wchłaniany przez potrawy na nim przyrządzanie, co obniża kaloryczność dania.
Niektóre rodzaje tłuszczów nie tylko nam nie szkodzą, ale wręcz korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dowiedz się gdzie je znaleźć i jak korzystać z ich pozytywnego działania w swojej diecie.
Zobacz artykuły i przepisyProdukty o bardzo dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, które odgrywają ważną rolę w naszym organizmie, regulując wiele procesów.
Dowiedz się więcejOprócz funkcji budulcowych, kwasy NNKT pełnią jeszcze inne funkcje w organizmie – regulują wiele procesów fizjologicznych (transport i metabolizm innych tłuszczów i cholesterolu, krzepliwość krwi, odpowiedź immunologiczną).
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.