Tłuszcze, które spożywamy, znacznie różnią się między sobą wartością odżywczą i wpływem na nasze zdrowie. Dawniej uchodziły za niepożądany element diety, przez co były często wykluczane z menu. Okazuje się, że nie wszystkich tłuszczów należy unikać. Niektóre z nich stanowią niezbędny element dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są to np. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to inaczej wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich kwasy z rodziny omega-3 i omega-6. Z punktu widzenia żywienia człowieka są najważniejszymi spośród tłuszczów. Wchodzą one w skład struktur błon komórkowych. Organizm człowieka nie jest w stanie ich wytwarzać, dlatego muszą być dostarczane z dietą, zarówno u najmłodszych, jak i dorosłych.
Kwasy z grupy omega-3 występują w tłuszczu rybim oraz surowcach pochodzenia roślinnego. Znajdziemy je np. w oleju lnianym, orzechach włoskich, oleju rzepakowym i kukurydzianym. Zapotrzebowanie na kwasy omega-3 wzrasta zwłaszcza w okresie ciąży. Dlatego bardzo ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ich ilość zarówno ciężarnym, jak i matkom karmiącym. U dzieci szczególnie ważna jest zbilansowana dieta. Przyczynia się ona do prawidłowego rozwoju intelektualnego oraz fizycznego.
Kwasy omega-6 dostarczane są do organizmu człowieka w znacznych ilościach wraz z pożywieniem, dlatego nie grozi nam ich niedobór. W dużej mierze występują one w oleju słonecznikowym, rzepakowym, kokosowym, a także w mięsie. Standardowa europejska dieta w nadmiernej ilości dostarcza kwasów omega-6. Natomiast podaż kwasów z grupy omega-3 jest bardzo niska. Skutkuje to zaburzonym stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. Wynosi on średnio 20:1, podczas gdy zalecana proporcja powinna mieścić się w przedziale od 4:1 do 2:1. Na 4 do 2 części kwasów omega-6 powinna przypadać 1 część kwasów omega-3.
Powodem niekorzystnej proporcji kwasów nienasyconych w organizmie człowieka w dużej mierze jest pasza zwierzęca. Pochodzi ona ze słonecznika i kukurydzy i karmione są nią zwierzęta hodowlane. Dieta obfitująca w dużą ilość mięsa, tłuszczów do smarowania pieczywa oraz oleju słonecznikowego ma również wpływ na nieodpowiedni stosunek kwasów omega.
Warto zadbać o uzupełnienie diety w gotowe preparaty, dostarczające organizmowi kwasów omega-3 i omega-6 w optymalnych proporcjach. Należy sięgać po produkty oparte na roślinnych źródłach kwasów z różnych grup. Posiadają one przewagę nad olejami rybimi. Z roślinnego kwasu omega-3 (kwas alfa-linolenowy) w organizmie wytwarzane są dwa pozostałe kwasy omega-3: EPA i DHA, które są obecne w rybach. Reakcja nie zachodzi jednak w drugą stronę. Z rybich kwasów omega-3: DHA i EPA organizm nie jest w stanie wytworzyć kwasu alfa-linolenowego. W dużej mierze znajduje się on w siemieniu lnianym.
Warto pamiętać, że roślinne źródła kwasów tłuszczowych są wolne od zanieczyszczeń metalami ciężkimi, jak np. rtęć, która kumuluje się w wątrobach ryb. Żeby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, najlepiej stosować oleje zimnotłoczone.
Niektóre rodzaje tłuszczów nie tylko nam nie szkodzą, ale wręcz korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dowiedz się gdzie je znaleźć i jak korzystać z ich pozytywnego działania w swojej diecie.
Zobacz artykuły i przepisyProdukty o bardzo dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, które odgrywają ważną rolę w naszym organizmie, regulując wiele procesów.
Dowiedz się więcejLen to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Obecnie na świecie istnieje około 200 gatunków lnu, w Polsce w naturalnych warunkach występuje tylko ok. 6 gatunków. Len jest rośliną jednoroczną, występującą w formie jarej (wysiew wiosenny) i ozimej (wysiewany jesienią), zwykle kwitnie w czerwcu i lipcu.
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.