Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności kobiet w wieku rozrodczym. Jego przyczyna jak dotąd nie została poznana i wiąże się zarówno z czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi.
W przebiegu PCOS pojawiają się zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Do najważniejszych z nich należy insulinooporność z wyrównawczą hiperinsulinemią oraz hiperandrogenizm (nadmiarem hormonów męskich)
Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z PCOS są zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie typu męskiego, trądzik, otyłość i towarzyszące jej problemy ze schudnięciem, zaburzenia nastroju czy utrudnione zajście w ciąże.
Główną cechą PCOS jest brak lub rzadkie występowanie owulacji, powodujące w efekcie nieregularne miesiączki, wtórny brak miesiączki, trudności z zajściem w ciążę i niepłodność.
Zespół Policystycznych Jajników u kobiet w wieku rozrodczym można stwierdzić na podstawie poniższych cech:
– rzadkie owulacje lub cykle bezowulacyjne
– hiperandrogenizm kliniczny i/lub biochemiczny
– obraz policystycznych (wielotorbielowatych) jajników w USG, z zastrzeżeniem, że nie jest on konieczny do rozpoznania PCOS u kobiet z rzadkimi owulacjami, jej brakiem czy hiperandrogenizmem.
O Rozpoznaniu PCOS u nastolatek PCOS można mówić wówczas, gdy występują rzadkie owulacje i hiperandrogenizm. W diagnostyce nie jest rekomendowane jednak badanie USG.
W pierwszej kolejności u kobiet ze stwierdzonym PCOS stosuje się dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną. W miarę możliwości powinny być to preparaty zawierające niskie dawki. Gdy Zespołowi Policystycznych Jajników towarzyszą zaburzenia metabolicznych zalecana dodatkowo jest metformina (doustny lek przeciwcukrzycowy, zmniejszający stężenie glukozy we krwi)
Zgodnie z najbardziej aktualnymi międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w PCOS obiecującą rolę może odgrywać suplementacja inozytolem.
Zmiana stylu życia, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zmiana nawyków żywieniowych to podstawa działania w przypadku stwierdzenia Zespołu Policystycznych Jajników. Co jest ważne?
– dopasowanie kaloryczności diety do zapotrzebowania energetycznego
– regularne spożywanie posiłków (co najmniej 4 w ciągu dnia)
– odpowiednie spożycie wody
– dieta niskowęglowodanowa oraz o niskim indeksie glikemicznym
– wzbogacenie posiłków w naturalne źródła kwasów omega-3 (ryby, orzechy, oleje)
– wykluczenie produktów przetwarzanych w wysokich temperaturach
– wykazano korzystny efekt suplementacji diety kobiet z PCOS preparatami zawierającymi mio- i/lub D-chiro-inozytol w dawce 2 – 4 g.
– obecny w preparacie Proovulin mio-inozytol w połączeniu z aktywną formą kwasu foliowego – 5 MTHF (5-metylotetrahydrofolian) – może okazać się dobrym wyborem w procesie przywrócenia funkcji komórek jajnikowych u kobiet dotkniętych PCOS.
Źródła:
Dutkowska A; Konieczna A; Breska-Kruszewska J; Sendrakowska M; Kowalska I; Rachoń D; Recomendations on non-pharmacological interventions in women with PCOS to reduce body weight and improve metabolic disorders; Endokrynologia Polska 2019;70(2):198-212.
Zheng, X. et al. Inositol supplement improves clinical pregnancy rate in infertile women undergoing ovulation induction for ICSI or IVF-ET. Medicine (Baltimore) 96, 49–56; 2017
Gianfranco C, Vittorio U, Silvia B, Francesco F. Myo-inositol in the treatment of premenstrual dysphoric disorder. Hum Psychopharmacol 2011; 26: 526-530
Saleem et al. New Therapeutic Approaches in Obesity and Metabolic Syndrome Associated with Polycystic Ovary Syndrome; Cureus 9(11): e1844. DOI 10.7759/ cureus.1844, 2017
A. Gateva et al. The use of inositol(s) isomers in the management of polycystic ovary syndrome: a comprehensive review; Gynecological Endocrinology, 2018
Zachęcamy mamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia w rodzinie oraz pokazujemy jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia.
Zobacz artykułyLinia Coloflor to seria produktów zawierających szczepy bakterii probiotycznych przeznaczonych dla dzieci od pierwszych dni życia.
Dowiedz się więcejStwierdzenie, że właściwe żywienie dziecka zagwarantuje jego prawidłowy rozwój może wydać się banalne. Za tym banałem kryje się jednak potrzeba wprowadzenia urozmaiconego jadłospisu.
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.