Ćwiczenia dla sprawnych stawów

Coraz większą część populacji dotykają problemy związane ze stawami. Powodem tego stanu najczęściej jest nadwaga i nieprawidłowy, bierny lub zbyt aktywny tryb życia obciążający stawy. Może to prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej, co z kolei wywołuje ból, obrzęk oraz dyskomfort spowodowany usztywnieniem stawów.

Bardzo łatwo można temu zapobiec. Wystarczy poświęcić tylko kilka chwil dziennie i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Lekkie i mało forsowne ćwiczenia, prawidłowa dieta oraz suplementacja mogą wspomóc stawy i zapewnić ich sprawność na długie lata.

Ćwiczenia na staw kolanowy

 • Ćwiczenia na wzmocnienie stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie stań na jednej nodze, drugą nogę oprzyj o krzesło lub taboret w taki sposób, aby kolano i stopa znalazły się poza granicami podpory, druga noga powinna być wyprostowana, rękę połóż na oparciu krzesła lub oprzyj na udzie. Nogę, na której stoisz uginaj w kolanie i rób skłony obniżając się o 15-20 cm.
  Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy.
 • Ćwiczenie wzmacniające zginacz stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie ustaw się za krzesłem, stań w rozkroku, dłonie oprzyj na oparciu krzesła. Przenoś ciężar ciała raz na jedną a raz na drugą stronę. Pamiętaj przy tym o wyprostowanym kręgosłupie.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenie wzmacniające i rozciągające tylną ścianę stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie połóż się na plecach – np. na podłodze, nogi wyprostuj a ręce połóż wzdłuż tułowia. Unieś jedną nogę zginając ją w stawie biodrowym i kolanowym a następnie prostuj kolano.
  Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające prostowniki stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie, stań w lekkim rozkroku, tak by stopy były ułożone na szerokość barku. Ugnij lekko kolana, pochyl się do przodu i wykonaj półprzysiady (zgięcie kolana max 90 st).
  Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy.

Ćwiczenie na staw nadgarstkowy, łokciowy i palce

 • Ćwiczenie na staw nadgarstkowy
  Aby wykonać to ćwiczenie usiądź przy stole, ręce połóż na krawędzi blatu tak by dłonie swobodnie opadały poza jego krawędź. Nie odrywając nadgarstka od blatu unoś raz jedną raz drugą rękę maksymalnie do góry.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy dla każdej dłoni.
 • Ćwiczenie wzmacniające staw łokciowy
  Aby wykonać to ćwiczenie usiądź przy stole, rękę połóż na blacie dłonią zwróconą ku górze. Następnie nie odrywając ręki od blatu obracaj dłoń raz w dół raz w górę.
  Ćwiczenie powtórz po 10 razy dla każdej z rąk.
 • Ćwiczenie wzmacniające stawy w palcach
  Aby wykonać to ćwiczenie usiądź wygodnie. Opuszkiem każdego palca naciskaj mocno na opuszek kciuka. Dzięki tym czynnościom ćwiczysz precyzyjność chwytu.
  Ćwiczenie powtórz po 5 razy dla każdego palca w obu dłoniach.
 • Ćwiczenie wzmacniające staw nadgarstkowy i palce
  Aby wykonać to ćwiczenie złącz dłonie, chwytając każdą wszystkimi palcami na wysokości klatki piersowej. Następnie prostując stawy łokciowe rozciągamy na zewnątrz splecione wokół dłoni palce.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ćwiczenia na staw barkowy

 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy I
  Aby wykonać to ćwiczenie połóż się na kocu. Ręce ułóż wzdłóż tułowia. Biorąc głęboki wdech nosem unoś ręce ponad głowę. Wraz z wydechem (ustami) opuszczaj powoli kończyny górne. Pamiętaj aby wydech był 2x dłuższy niż wdech.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy II
  Aby wykonać to ćwiczenie weź kij. Stań prosto, ręce luźno opuść wzdłuż tułowia trzymając kij na szerokość barków. Następnie unoś barki w górę i opuszczaj w dół.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy III
  Aby wykonać to ćwiczenie stań prosto, ręce luźno opuść wzdłuż tułowia. Następnie ściągnij łopatki i wykonuj ruchy okrężne raz w przód raz w tył.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy IV
  Aby wykonać to ćwiczenie stań w lekkim rozkroku, dłoń połóż na ramieniu. Następnie unoś ramiona ku górze i opuszczaj w dół dotykając brzucha.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy dla każdej dłoni.

Zdrowe stawy

Osoby starsze i aktywnie uprawiające sport powinny szczególnie dbać o utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki i kości. Dowiedz się jak dbać o swoje stawy dzięki ćwiczeniom, diecie i dobrym nawykom.

Zobacz artykuły

Collaflex

Collaflex to suplement diety, który dostarcza organizmowi składników pomagających dbać o sprawne stawy.

Dowiedz się więcej
Zdrowe stawy

Sprawność ruchowa stawów

Gdy stawy są sprawne, nie odczuwamy nawet, że codziennie z ich pomocą możemy wykonać setki czynności. To, jak często ich używamy i jak trudno się bez nich obejść zauważamy dopiero, gdy są uszkodzone.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

Collaflexin

Collaflexin

Collaflex SHOT

Collaflex SHOT

Collaflex ONLY 1

Collaflex ONLY 1

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję