Choroba zwyrodnieniowa stawów – co suplementować?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, będąca najczęstszym schorzeniem stawów, stanowi istotny problem zwłaszcza w starzejącym się społeczeństwie. Szacuje się, że schorzenie to głównie dotyczy stawów kolanowych. Cierpi na nie nawet 37% osób po 60 roku życia. Ponadto, nawet 27% osób po 45 roku życia dotyka choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych.

Częstość występowania zmian zwyrodnieniowych wzrasta z wiekiem. Zmiany zwyrodnieniowe obserwuje się także wśród drobnych stawów rąk, stawów łokciowych, kręgosłupa, stawów skokowych i nadgarstkach. Dolegliwości bólowe stawów, ograniczenia ruchomości, bolesność uciskowa, trzeszczenia, a nawet zmiany wysiękowe w obrębie stawów mogą dotyczyć nawet 3 milionów osób w naszym kraju. Procesy patologiczne o różnej etiologii toczą się głównie w obrębie tkanki chrzęstnej, podchrzęstnej warstwie kości, więzadłach, torebce stawowej, błonie maziowej i tkankach około chrzęstnych.

Co sprzyja chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Czynniki, które predysponują do choroby zwyrodnieniowej stawów, to:

 • wiek (zwłaszcza powyżej 40 r. ż.) – choroba zwyrodnieniowa stawów nie musi być „naturalnym objawem starzenia”;
 • płeć żeńska – kobiety chorują częściej niż mężczyźni, zwłaszcza po menopauzie;
 • czynniki genetyczne – zwłaszcza w przypadku choroby wielostawowej;
 • nadwaga i otyłość – im wyższa masa ciała, tym wyższe ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej (zwłaszcza kolan);
 • czynniki zawodowe – narażenie na wibracje, wymuszona pozycja klęcząca, długotrwałe stanie, częste schylanie;
 • mała aktywność fizyczna;
 • osłabienie mięśni;
 • wycięcie lub uszkodzenie łękotki;
 • przebyte złamania i urazy kości oraz uszkodzenia więzadeł;
 • wzmożona mineralna gęstość kości;
 • wyczynowe uprawianie sportu;
 • niedobór estrogenów.

Aby wspierać zdolności naprawcze naszego organizmu i zapobiegać zmianie właściwości fizykochemicznych chrząstki, warto zastosować leczenie farmakologiczne, odciążenie stawu oraz suplementację wspierającą zdolności naprawcze organizmu.

choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka także sportowców

Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Aby zabezpieczyć stawy przed nadmiernym obciążeniem ważne jest stosowanie diety pomagającej utrzymać prawidłową masę ciała. Natomiast w przypadku nadwagi i otyłości należy zastosować dietę redukcyjną.

W codziennym żywieniu należy zwrócić uwagę na spożywanie produktów bogatych w pełnowartościowe białko. Ono jest składnikiem budulcowym także mięśni i stawów. Warto zadbać w diecie o chude produkty mięsne takie jak: drób, ryby, a także jajka i produkty mleczne.

W diecie istotna jest także obecność potasu, magnezu, żelaza oraz kwasów omega-3. Te ostatnie wykazują właściwości przeciwzapalne, a znajdziemy je w oleju lnianym, orzechach i rybach morskich. W zapobieganiu powstawania stanów zapalnych pomagają również antyoksydanty i flawonoidy.

Dodatkowo, w diecie warto uwzględnić produkty z witaminą C, która bierze udział w syntezie kolagenu. Wiemy także, że ważna jest witamina D, która z kolei pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystaniu wapnia i fosforu.

Choroba zwyrodnieniowa – co suplementować?

Z postępującą degeneracją chrząstki stawowej obserwuje się próby naturalnej odbudowy przejawiające się proliferacją chondrocytów oraz nasiloną produkcją kolagenu typu II. Organizm stale wytwarza składniki budujące chrząstkę stawową. Z wiekiem wydajność produkcji tych składników maleje i regeneracja chrząstki staje się niekompletna.

Dlatego warto suplementować preparaty ze składnikami, które naturalnie budują tkankę chrzęstną i zawierają składniki macierzy międzykomórkowej. Do składników tych należą: kolagen typu II, siarczan chondroityny, a także kwas hialuronowy, który stanowi składnik mazi stawowej. Warto zwrócić uwagę, aby składniki te występowały w zhydrolizowanej, niskocząsteczkowej formie. Dzięki temu charakteryzują się one wysoką wchłanialnością z przewodu pokarmowego. 

Zestaw takich właśnie składników zawierają produkty z serii Collaflex, które znajdziesz w naszym sklepie oleofarm24.pl. Zapraszamy do zakupu!

Zdrowe stawy

Osoby starsze i aktywnie uprawiające sport powinny szczególnie dbać o utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki i kości. Dowiedz się jak dbać o swoje stawy dzięki ćwiczeniom, diecie i dobrym nawykom.

Zobacz artykuły

Collaflex

Collaflex to suplement diety, który dostarcza organizmowi składników pomagających dbać o sprawne stawy.

Dowiedz się więcej
Zdrowe stawy

Sprawność ruchowa stawów

Gdy stawy są sprawne, nie odczuwamy nawet, że codziennie z ich pomocą możemy wykonać setki czynności. To, jak często ich używamy i jak trudno się bez nich obejść zauważamy dopiero, gdy są uszkodzone.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

Collaflex

Collaflex

Collaflex Osteum

Collaflex Osteum

Collaflex DUO

Collaflex DUO

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję