Choroba zwyrodnieniowa stawów, będąca najczęstszym schorzeniem stawów, stanowi istotny problem zwłaszcza w starzejącym się społeczeństwie. Szacuje się, że schorzenie to głównie dotyczy stawów kolanowych. Cierpi na nie nawet 37% osób po 60 roku życia. Ponadto, nawet 27% osób po 45 roku życia dotyka choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych.
Częstość występowania zmian zwyrodnieniowych wzrasta z wiekiem. Zmiany zwyrodnieniowe obserwuje się także wśród drobnych stawów rąk, stawów łokciowych, kręgosłupa, stawów skokowych i nadgarstkach. Dolegliwości bólowe stawów, ograniczenia ruchomości, bolesność uciskowa, trzeszczenia, a nawet zmiany wysiękowe w obrębie stawów mogą dotyczyć nawet 3 milionów osób w naszym kraju. Procesy patologiczne o różnej etiologii toczą się głównie w obrębie tkanki chrzęstnej, podchrzęstnej warstwie kości, więzadłach, torebce stawowej, błonie maziowej i tkankach około chrzęstnych.
Czynniki, które predysponują do choroby zwyrodnieniowej stawów, to:
Aby wspierać zdolności naprawcze naszego organizmu i zapobiegać zmianie właściwości fizykochemicznych chrząstki, warto zastosować leczenie farmakologiczne, odciążenie stawu oraz suplementację wspierającą zdolności naprawcze organizmu.
Aby zabezpieczyć stawy przed nadmiernym obciążeniem ważne jest stosowanie diety pomagającej utrzymać prawidłową masę ciała. Natomiast w przypadku nadwagi i otyłości należy zastosować dietę redukcyjną.
W codziennym żywieniu należy zwrócić uwagę na spożywanie produktów bogatych w pełnowartościowe białko. Ono jest składnikiem budulcowym także mięśni i stawów. Warto zadbać w diecie o chude produkty mięsne takie jak: drób, ryby, a także jajka i produkty mleczne.
W diecie istotna jest także obecność potasu, magnezu, żelaza oraz kwasów omega-3. Te ostatnie wykazują właściwości przeciwzapalne, a znajdziemy je w oleju lnianym, orzechach i rybach morskich. W zapobieganiu powstawania stanów zapalnych pomagają również antyoksydanty i flawonoidy.
Dodatkowo, w diecie warto uwzględnić produkty z witaminą C, która bierze udział w syntezie kolagenu. Wiemy także, że ważna jest witamina D, która z kolei pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystaniu wapnia i fosforu.
Z postępującą degeneracją chrząstki stawowej obserwuje się próby naturalnej odbudowy przejawiające się proliferacją chondrocytów oraz nasiloną produkcją kolagenu typu II. Organizm stale wytwarza składniki budujące chrząstkę stawową. Z wiekiem wydajność produkcji tych składników maleje i regeneracja chrząstki staje się niekompletna.
Dlatego warto suplementować preparaty ze składnikami, które naturalnie budują tkankę chrzęstną i zawierają składniki macierzy międzykomórkowej. Do składników tych należą: kolagen typu II, siarczan chondroityny, a także kwas hialuronowy, który stanowi składnik mazi stawowej. Warto zwrócić uwagę, aby składniki te występowały w zhydrolizowanej, niskocząsteczkowej formie. Dzięki temu charakteryzują się one wysoką wchłanialnością z przewodu pokarmowego.
Zestaw takich właśnie składników zawierają produkty z serii Collaflex, które znajdziesz w naszym sklepie oleofarm24.pl. Zapraszamy do zakupu!
Osoby starsze i aktywnie uprawiające sport powinny szczególnie dbać o utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki i kości. Dowiedz się jak dbać o swoje stawy dzięki ćwiczeniom, diecie i dobrym nawykom.
Zobacz artykułyCollaflex to suplement diety, który dostarcza organizmowi składników pomagających dbać o sprawne stawy.
Dowiedz się więcejSprzymierzeńcem w walce o zdrowe i sprawne stawy może okazać się nasza dieta i zawarte w niej substancje, które naturalnie budują stawy i kości oraz są elementami naturalnej prewencji chorób zapalnych.
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.