Nietolerancja laktozy to stosunkowo częsty problem kliniczny, jednak pomimo dość charakterystycznych objawów długo pozostaje nierozpoznany zarówno dla chorego, jak i lekarza.
Laktoza, zwana również cukrem mlecznym, to organiczny związek chemiczny należący do węglowodanów, składający się z 2 monosacharydów: glukozy i galaktozy, połączonych wiązaniem β-1,4-glikozydowym. Jest ona podstawowym węglowodanem występującym w mleku wszystkich ssaków poza morsem i lwem morskim, które produkują mleko bez laktozowe.
Objawy są następstwem fermentacji laktozy przez bakterie w jelicie grubym, co prowadzi do powstania krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (znaczne zakwaszenie treści jelitowej spowodowane obecnością takich kwasów jak masłowy, propionowy itp.). Nasilenie i rodzaj objawów zależą też od indywidualnej aktywności laktazy, ilości spożywanej laktozy, czasu opróżniania żołądka, składu mikrobioty jelitowej i osobniczej wrażliwości na ból i dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.
Pierwotna wrodzona nietolerancja laktozy typu noworodkowego związana jest z genetycznie uwarunkowanym niedoborem laktazy. Zdarza się niezwykle rzadko (opisano zaledwie kilkadziesiąt przypadków). Niezaprzestanie spożywania laktozy w tym przypadku może się zakończyć śmiercią z powodu ciężkiej biegunki osmotycznej i wtórnych zaburzeń elektrolitowych.
Nabyta pierwotna nietolerancja laktozy (typu dorosłych) jest najczęstszą genetycznie uwarunkowaną nietolerancją laktozy. W Polsce hipolaktacja typu dorosłych dotyczy 30% populacji.
Wtórne zaburzenia trawienia/wchłaniania laktozy, zwykle przejściowe, rozwijają się najczęściej jako konsekwencja infekcji żołądkowo-jelitowej (np. rotawirusowej) przebiegającej z uszkodzeniem rąbka szczoteczkowego. Pojawiają się także w przebiegu innych schorzeń prowadzących do zaniku lub skrócenia kosmków jelitowych albo do znacznego odmłodzenia nabłonka jelitowego. Im młodszy bowiem jest enterocyt, tym niższa aktywność laktazy w rąbku szczoteczkowym.
Przejściowy niedobór laktazy, obniżający tolerancję laktozy, może być spowodowany przemijającą niedojrzałością przewodu pokarmowego u małych niemowląt, a zwłaszcza wcześniaków. Jest on jedną z przyczyn objawów określanych mianem kolki jelitowej.
Piśmiennictwo:
Jak zadbać o zdrowie? To pytanie często sobie zadajemy. Ogromne znaczenie ma zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, a także właściwe radzenie sobie ze stresem i dbanie o kondycję psychiczną. Co więcej? Sięgnij do naszych artykułów i zainspiruj się!
Zobacz artykułyTo Twoja porcja zdrowia, która pomoże Ci zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Dowiedz się więcejNa stres nic nie możemy poradzić. Czy na pewno? Spokojny sen, odpowiednia dieta, aktywność na świeżym powietrzu i ziołowe preparaty to nasi sprzymierzeńcy w walce ze stresem.
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.