Zdrowie zaczyna się od śniadania!

Na pewno nie raz już słyszałaś, że najważniejszym posiłkiem spożywanym podczas dnia powinno być śniadanie. Jak mantrę powtarzają to wszyscy eksperci żywieniowi, chętnie przywołując znane przysłowie: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Tymczasem zapewne sama nie raz złapałaś się na tym, że przez poranny pośpiech zarówno ty, jak i reszta Twojej rodziny, nie zjedliście pożywnego i pełnowartościowego posiłku. Skoro jednak śniadanie zjedzone w domu to podstawa, która wpływa bezpośrednio na zdrowie, może warto się zmobilizować i wprowadzanie zdrowego stylu życia rozpocząć właśnie od zadbania o ten posiłek?

Dlaczego to tak ważny posiłek?

Eksperci zgodnie twierdzą, że uczucie głodu wpływa niekorzystnie między innymi na koncentrację, nastrój, ogólne samopoczucie, a nawet zwiększenie drażliwości. Głównym sprawcą tego stanu jest poziom glukozy we krwi, a dokładnie obniżenie jej stężenia. Ma to szczególne znaczenie dla pracy mózgu, który jest prawdziwym, energetycznym pożeraczem, bowiem zużywa aż 20-25 % energii produkowanej przez ciało. Dlatego zdrowa kanapka, zjedzona zaraz po przebudzeniu, to podstawa. Będzie ona źródłem stopniowo uwalnianej energii, która potrzebna jest wszystkim – nie tylko dzieciom. Jednak to właśnie na przykładzie uczniów udowodniono, że ci, którzy spożywają śniadania przed wyjściem do szkoły, rzadziej odczuwają osłabienie, rozdrażnienie i lepiej wywiązują się ze swoich obowiązków niż uczniowie, którzy tego posiłku nie zjedli. Zjedzenie zdrowego i pysznego śniadania pomoże nam także zapanować nad ilością kalorii spożywanych w ciągu dnia (to dobry sposób na zabezpieczenie się przed objadaniem się na wieczór) oraz wprawi nas w dobry nastrój już od rana. 

Jakie składniki powinno zawierać śniadanie?

Na pewno urozmaicone, ponieważ wraz z różnorodnymi pokarmami dostarczamy organizmowi witamin, składników mineralnych oraz węglowodanów, białka i tłuszczów, które są potrzebne do jego prawidłowej pracy przez cały dzień. Dla pracy mózgu najkorzystniejsze będzie śniadanie bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3. Zapewniają one optymalny rozwój i sprawność centralnego układu nerwowego.

Podczas śniadania warto sięgać po:

Białka – umożliwiają rozwój mięśni oraz są źródłem minerałów (np. jajko, quiche lub omlet).

Mleko oraz produkty mleczne – zawierają wapń konieczny do rozwoju silnych kości i zębów oraz są źródłem białka i witamin. Przy wyborze tych produktów warto sięgać po produkty o niższej zawartości tłuszczu – są zdrowsze.

Owoce i warzywa – zawierają mnóstwo witamin, minerałów oraz błonnika, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Oleje roślinne zimnotłoczone – będą źródłem kwasów omega-3 i omega-6, które zwłaszcza rano usprawnią pracę umysłu (warto je dodawać do past śniadaniowych.

Produkty bogate w skrobię – dostarczają energii (odmiany pełnoziarniste pieczywa są najlepszym źródłem błonnika, który jest niezbędny do utrzymania zdrowego systemu trawiennego). czy kasz, np. kasza jaglana z owocami będzie dużo smaczniejsza z dodatkiem oleju z orzechów włoskich, laskowych lub arachidowych).

Chociaż pierwsze śniadanie  jest  najważniejszym z posiłków, należy pamiętać, że dostarczona wraz z nim energia wystarczy na około 3 godziny. Dlatego wychodząc z domu powinno się pamiętać o zabraniu ze sobą kolejnego, pełnowartościowego posiłku – drugiego śniadania, które jest ważne zwłaszcza w diecie dzieci. Pamiętaj, że Twój poświęcony czas i zaangażowanie włożone w przygotowanie tych posiłków szybko zaprocentuje i zwróci się w postaci dobrego samopoczucia całej rodziny.

Na zdrowie!

Jak zadbać o zdrowie? To pytanie często sobie zadajemy. Ogromne znaczenie ma zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, a także właściwe radzenie sobie ze stresem i dbanie o kondycję psychiczną. Co więcej? Sięgnij do naszych artykułów i zainspiruj się!

Zobacz artykuły

Natura w kapsułkach

To Twoja porcja zdrowia, która pomoże Ci zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dowiedz się więcej
Na zdrowie!

Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy i leczenie

Nietolerancja laktozy to stosunkowo częsty problem kliniczny, jednak pomimo dość charakterystycznych objawów długo pozostaje on nierozpoznany zarówno dla chorego, jak i lekarza.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

D-Vitum witamina D 1000 j.m., kapsułki twist-off

D-Vitum witamina D 1000 j.m., kapsułki twist-off

Sok z dzikiej róży 100%

Sok z dzikiej róży 100%

Sok z czarnego bzu z witaminą C

Sok z czarnego bzu z witaminą C

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję