Zaburzenia funkcji jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności kobiet w wieku rozrodczym. Jego przyczyna jak dotąd nie została poznana i wiąże się zarówno z czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi.

W przebiegu PCOS pojawiają się zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Do najważniejszych z nich należy insulinooporność z wyrównawczą hiperinsulinemią  oraz hiperandrogenizm (nadmiarem hormonów męskich)

Objawy

Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z PCOS są zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie typu męskiego, trądzik, otyłość i towarzyszące jej problemy ze schudnięciem, zaburzenia nastroju czy utrudnione zajście w ciąże.

Główną cechą PCOS jest brak lub rzadkie występowanie owulacji, powodujące w efekcie nieregularne miesiączki, wtórny brak miesiączki, trudności z zajściem w ciążę i niepłodność.

Diagnostyka

Zespół Policystycznych Jajników u kobiet w wieku rozrodczym można stwierdzić na podstawie poniższych cech:

– rzadkie owulacje lub cykle bezowulacyjne

– hiperandrogenizm kliniczny i/lub biochemiczny

– obraz policystycznych (wielotorbielowatych) jajników w USG, z zastrzeżeniem, że nie jest on konieczny do rozpoznania PCOS u kobiet z rzadkimi owulacjami, jej brakiem czy hiperandrogenizmem.

O Rozpoznaniu PCOS  u nastolatek PCOS można mówić wówczas, gdy występują rzadkie owulacje i hiperandrogenizm. W diagnostyce nie jest rekomendowane jednak badanie USG.

Leczenie

W pierwszej kolejności u kobiet ze stwierdzonym PCOS stosuje się dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną. W miarę możliwości powinny być to preparaty zawierające niskie dawki. Gdy Zespołowi Policystycznych Jajników towarzyszą zaburzenia metabolicznych zalecana dodatkowo jest metformina (doustny lek przeciwcukrzycowy, zmniejszający stężenie glukozy we krwi)

Zgodnie z najbardziej aktualnymi międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w PCOS obiecującą rolę może odgrywać suplementacja inozytolem.

PCOS – Postępowanie dietetyczne

Zmiana stylu życia, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zmiana nawyków żywieniowych to podstawa działania w przypadku stwierdzenia Zespołu Policystycznych Jajników. Co jest ważne? 

– dopasowanie kaloryczności diety do zapotrzebowania energetycznego
– regularne spożywanie posiłków (co najmniej 4 w ciągu dnia)
– odpowiednie spożycie wody
– dieta niskowęglowodanowa oraz o niskim indeksie glikemicznym
– wzbogacenie posiłków w naturalne źródła kwasów omega-3 (ryby, orzechy, oleje)
– wykluczenie produktów przetwarzanych w wysokich temperaturach

Odpowiednia suplementacja

– wykazano korzystny efekt suplementacji diety kobiet z PCOS preparatami zawierającymi mio- i/lub D-chiro-inozytol  w dawce 2 – 4 g.
– obecny w preparacie Proovulin mio-inozytol w połączeniu z aktywną formą kwasu foliowego – 5 MTHF (5-metylotetrahydrofolian) – może okazać się dobrym wyborem w procesie przywrócenia funkcji komórek jajnikowych u kobiet dotkniętych PCOS.

Źródła:

Dutkowska A; Konieczna A; Breska-Kruszewska J; Sendrakowska M; Kowalska I; Rachoń D; Recomendations on non-pharmacological interventions in women with PCOS to reduce body weight and improve metabolic disorders; Endokrynologia Polska 2019;70(2):198-212.

 Zheng, X. et al. Inositol supplement improves clinical pregnancy rate in infertile women undergoing ovulation induction for ICSI or IVF-ET. Medicine (Baltimore) 96, 49–56; 2017

Gianfranco C, Vittorio U, Silvia B, Francesco F. Myo-inositol in the treatment of premenstrual dysphoric disorder. Hum Psychopharmacol 2011; 26: 526-530

 Saleem et al. New Therapeutic Approaches in Obesity and Metabolic Syndrome Associated with Polycystic Ovary Syndrome; Cureus 9(11): e1844. DOI 10.7759/ cureus.1844, 2017

A. Gateva et al. The use of inositol(s) isomers in the management of polycystic ovary syndrome: a comprehensive review; Gynecological Endocrinology, 2018

Mama i dziecko

Zachęcamy mamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia w rodzinie oraz pokazujemy jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz artykuły

D-Vitum dla dzieci

D-Vitum dla dzieci- dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Ponadto pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.

Dowiedz się więcej
Mama i dziecko

ABC zdrowej diety cz.2

W pierwszej części przybliżyliśmy wam takie zasady jak: regularność spożywania posiłków i ich różnorodność, konieczność włączenia do diety warzyw i owoców oraz węglowodanów i tłuszczów.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

D-Vitum 800 j.m.

D-Vitum 800 j.m.

D-Vitum witamina D 1000 j.m., kapsułki twist-off

D-Vitum witamina D 1000 j.m., kapsułki twist-off

D-Vitum 400 j.m. aerozol

D-Vitum 400 j.m. aerozol

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję