Zaburzenia funkcji jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności kobiet w wieku rozrodczym. Jego przyczyna jak dotąd nie została poznana i wiąże się zarówno z czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi.

W przebiegu PCOS pojawiają się zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Do najważniejszych z nich należy insulinooporność z wyrównawczą hiperinsulinemią  oraz hiperandrogenizm (nadmiarem hormonów męskich)

Objawy

Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z PCOS są zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie typu męskiego, trądzik, otyłość i towarzyszące jej problemy ze schudnięciem, zaburzenia nastroju czy utrudnione zajście w ciąże.

Główną cechą PCOS jest brak lub rzadkie występowanie owulacji, powodujące w efekcie nieregularne miesiączki, wtórny brak miesiączki, trudności z zajściem w ciążę i niepłodność.

Diagnostyka

Zespół Policystycznych Jajników u kobiet w wieku rozrodczym można stwierdzić na podstawie poniższych cech:

– rzadkie owulacje lub cykle bezowulacyjne

– hiperandrogenizm kliniczny i/lub biochemiczny

– obraz policystycznych (wielotorbielowatych) jajników w USG, z zastrzeżeniem, że nie jest on konieczny do rozpoznania PCOS u kobiet z rzadkimi owulacjami, jej brakiem czy hiperandrogenizmem.

O Rozpoznaniu PCOS  u nastolatek PCOS można mówić wówczas, gdy występują rzadkie owulacje i hiperandrogenizm. W diagnostyce nie jest rekomendowane jednak badanie USG.

Leczenie

W pierwszej kolejności u kobiet ze stwierdzonym PCOS stosuje się dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną. W miarę możliwości powinny być to preparaty zawierające niskie dawki. Gdy Zespołowi Policystycznych Jajników towarzyszą zaburzenia metabolicznych zalecana dodatkowo jest metformina (doustny lek przeciwcukrzycowy, zmniejszający stężenie glukozy we krwi)

Zgodnie z najbardziej aktualnymi międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w PCOS obiecującą rolę może odgrywać suplementacja inozytolem.

PCOS – Postępowanie dietetyczne

Zmiana stylu życia, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zmiana nawyków żywieniowych to podstawa działania w przypadku stwierdzenia Zespołu Policystycznych Jajników. Co jest ważne? 

– dopasowanie kaloryczności diety do zapotrzebowania energetycznego
– regularne spożywanie posiłków (co najmniej 4 w ciągu dnia)
– odpowiednie spożycie wody
– dieta niskowęglowodanowa oraz o niskim indeksie glikemicznym
– wzbogacenie posiłków w naturalne źródła kwasów omega-3 (ryby, orzechy, oleje)
– wykluczenie produktów przetwarzanych w wysokich temperaturach

Odpowiednia suplementacja

– wykazano korzystny efekt suplementacji diety kobiet z PCOS preparatami zawierającymi mio- i/lub D-chiro-inozytol  w dawce 2 – 4 g.
– obecny w preparacie Proovulin mio-inozytol w połączeniu z aktywną formą kwasu foliowego – 5 MTHF (5-metylotetrahydrofolian) – może okazać się dobrym wyborem w procesie przywrócenia funkcji komórek jajnikowych u kobiet dotkniętych PCOS.

Źródła:

Dutkowska A; Konieczna A; Breska-Kruszewska J; Sendrakowska M; Kowalska I; Rachoń D; Recomendations on non-pharmacological interventions in women with PCOS to reduce body weight and improve metabolic disorders; Endokrynologia Polska 2019;70(2):198-212.

 Zheng, X. et al. Inositol supplement improves clinical pregnancy rate in infertile women undergoing ovulation induction for ICSI or IVF-ET. Medicine (Baltimore) 96, 49–56; 2017

Gianfranco C, Vittorio U, Silvia B, Francesco F. Myo-inositol in the treatment of premenstrual dysphoric disorder. Hum Psychopharmacol 2011; 26: 526-530

 Saleem et al. New Therapeutic Approaches in Obesity and Metabolic Syndrome Associated with Polycystic Ovary Syndrome; Cureus 9(11): e1844. DOI 10.7759/ cureus.1844, 2017

A. Gateva et al. The use of inositol(s) isomers in the management of polycystic ovary syndrome: a comprehensive review; Gynecological Endocrinology, 2018

Mama i dziecko

Zachęcamy mamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia w rodzinie oraz pokazujemy jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz artykuły

Blu Junior, Blu Kid, Blu Active, Blu Baby

Blu to linia preparatów zawierająca wyjątkową kompozycję składników, opartą na podwójnie standaryzowanym na zawartość polifenoli ...

Dowiedz się więcej
Mama i dziecko

ABC zdrowej diety cz.2

W pierwszej części przybliżyliśmy wam takie zasady jak: regularność spożywania posiłków i ich różnorodność, konieczność włączenia do diety warzyw i owoców oraz węglowodanów i tłuszczów.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

Blu Kid

Blu Kid

Nosonek spray do nosa dla dzieci

Nosonek spray do nosa dla dzieci

Noson aspirator do nosa dla dzieci

Noson aspirator do nosa dla dzieci

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję