Żywienie niemowląt – ważne zadanie

Karmienie piersią to naturalny i niezastąpiony sposób żywienia niemowląt. Dopóki Twój maluszek nie skończy 6-go miesiąca życia, może to być właściwie jedyny sposób dostarczania mu pokarmu.

Dziecku karmionemu piersią nie trzeba dodatkowo podawać napojów, wody czy mleka modyfikowanego. Należy natomiast pamiętać o suplementacji witaminą D oraz, gdy jest taka potrzeba, witaminą K, np. w postaci preparatów D-Vitum oraz KiD-Vitum. Czas trwania karmienia oraz ilość karmień Twoje dziecko ureguluje sobie indywidualnie. Będzie to uzależnione od efektywności ssania, zapotrzebowania maluszka na płyny i energię oraz odstępów czasowych między karmieniami. Dietę niemowlaka powinnaś rozszerzać od 5-go miesiąca życia. Zbyt wczesne wprowadzanie dodatkowych posiłków może skutkować pojawieniem się biegunek, zwiększeniem ryzyka wystąpienia alergii, a w przyszłości zaowocować otyłością. Z kolei zbyt późne rozszerzanie menu może mieć takie negatywne konsekwencje jak zaburzenia wzrastania, niedobory żywieniowe czy obniżona odporność.
Przy karmieniu piersią nie wcześniej niż w 5 miesiącu można wprowadzić niewielkie ilości glutenu, np. w postaci kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2 – 3 g na 100 ml) w przecierze jarzynowym.
Pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia menu dziecka można poszerzyć o posiłki uzupełniające. Mogą to być: zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu) – bez wywaru – z kleikiem zbożowym glutenowym i z ½ żółtka co drugi dzień; kaszka/ kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy i sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g).
Od 10 miesiąca życia posiłki watro wzbogacić o obiady składajcie się z 2 dań, np. zupy jarzynowej z kaszką glutenową i jarzynką z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ½ żółtka do posiłków codziennie; kaszki/ kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki; przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g).
W 11 i 12 miesiącu życia wprowadzamy kolejne urozmaicenia diety – obiad z 2 dań: zupę jarzynową z kaszką glutenową i jarzynką z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko (3 – 4 razy w tygodniu), produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mlekiem modyfikowanym, twarożkiem, jogurtem , kefirem – kilka razy w tygodniu), przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g).

Gdy karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym, powinnaś wiedzieć, ze zapotrzebowanie na ten pokaram rośnie z każdym miesiącem jego życia. W tym przypadku warto stosować się do poniższego schematu:
1 miesiąc – 7 posiłków z mleka początkowego (90 – 110 ml).
2 miesiąc – 6 posiłków z mleka początkowego (110 – 130 ml).
3 miesiąc – 6 posiłków z mleka początkowego po 130 ml.
4 miesiąc – 6 posiłków z mleka początkowego po 150 ml.
5 miesiąc – 4 posiłki z mleka początkowego po 180 ml oraz zupa – przecier jarzynowy i  skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy) w ilości 50-100 g.
6 miesiąc – 4 posiłki z mleka początkowego po 180 ml oraz zupa – przecier jarzynowy i  skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy) w ilości 50-100 g, zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem kleiku glutenowego (pół łyżeczki, czyli ok. 2-3 g na 100 ml + 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru) lub ryby (1-2 razy w tygodniu) przecier owocowy lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g.
7 miesiąc – 1 posiłek z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml), 2 posiłki z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem bezglutenowego kleiku (2-3 g na 100 ml), oraz zupa (200 ml) z przecierem jarzynowym i ½ żółtka (co drugi dzień) oraz z gotowanym mięsem (10 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu), kaszka na mleku następnym (150 g) lub deser mleczno-owocowy przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g.
8  miesiąc – 1 posiłek z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (6 g na 100 ml), 2 posiłki z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem bezglutenowego kleiku (6 g na 100 ml) oraz zupa (200 ml) z przecierem jarzynowym i ½ żółtka co drugi dzień oraz z gotowanym mięsem (10-15 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu), kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g.
9  miesiąc – 1 posiłek z mleka następnego z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (200 ml), 1 posiłek z mleka następnego z dodatkiem kaszki bezglutenowej (200 ml),  1 posiłek z kaszki na mleku następnym (200 ml) oraz zupa – przecier jarzynowy (200 ml) z dodatkiem ½ żółtka i z gotowanym mięsem (10-15 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu), 150 g – owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) + biszkopt.
10  miesiąc – mleczny posiłek łączony z produktami zbożowymi (np. mleko następne (220 ml), kaszki mleczne glutenowe lub bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki). Posiłek 2-daniowy: zupa jarzynowa z kaszą glutenową oraz jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu) i ½ żółtka, z dodatkiem ziemniaka lub ryżu; przecier owocowy lub owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g.
11 i 12  miesiąc – posiłki jak w 10 miesiącu życia. Zmiany dotyczą wprowadzenia całego jajka 3-4 razy w tygodniu oraz twarożku, kefiru, jogurtu po kilka razy w tygodniu.

Na koniec warto pamiętać o kilku ogólnych wskazówkach:

1.Jako składniku tłuszczowego zup jarzynowych użyj oliwy z oliwek lub wysokiej jakości oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia.
2.Konsystencja pokarmu powinna stymulować do żucia – nie rozdrabniaj zbytnio posiłków dla niemowląt.
3.Do sporządzenia posiłków wykorzystuj produkty bez konserwantów i z ograniczeniem cukrów.
4.Jeżeli karmisz piersią, a nie jesz zbyt dużej ilości ryb lub nie stosujesz preparatów z kwasem DHA (np. Pregnofer DHA), pomyśl nad wprowadzeniem dodatkowej suplementacji maluszka kwasem DHA (np. Lupicol DHA), który wspomaga jego prawidłowy rozwój mózgu i wzroku.
5.Pierwsze pół roku życia dziecka to okres, kiedy wykształca się w pełni flora bakteryjna w jego jelitach. Dotyczy to zwłaszcza maluchów urodzonych poprzez cesarskie cięcie. Warto pomyśleć nad podawaniem dziecku probiotyków – najlepiej ze szczepem o udokumentowanym działaniu i bezpiecznym dla maluszków od pierwszych dni życia (np. Coloflor GG).

Plan rozszerzania diety został przygotowany w oparciu o schemat stworzony przez:
1. Janusz Książyk, Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”, Warszawa
2. Halina Weker, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa

Mama i dziecko

Zachęcamy mamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia w rodzinie oraz pokazujemy jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz artykuły

Nosonek

NOSONEK to linia wyrobów medycznych dla całej rodziny. Wysokiej jakości oczyszczona woda morska z Bretanii przynosi ulgę małym i dużym nosom.

Dowiedz się więcej
Mama i dziecko

Proste tricki na zdrowe nawyki

Jeżeli obawiasz się, że nagła żywieniowa rewolucje może spotkać się z buntem ze strony pozostałych domowników, to wprowadzaj zmiany stopniowo, drobnymi krokami.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

Coloflor Baby

Coloflor Baby

Blu Kid

Blu Kid

Noson aspirator do nosa dla dzieci

Noson aspirator do nosa dla dzieci

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję