Żywienie niemowląt – ważne zadanie

Karmienie piersią to naturalny i niezastąpiony sposób żywienia niemowląt. Dopóki Twój maluszek nie skończy 6-go miesiąca życia, może to być właściwie jedyny sposób dostarczania mu pokarmu.

Dziecku karmionemu piersią nie trzeba dodatkowo podawać napojów, wody czy mleka modyfikowanego. Należy natomiast pamiętać o suplementacji witaminą D oraz, gdy jest taka potrzeba, witaminą K, np. w postaci preparatów D-Vitum oraz KiD-Vitum. Czas trwania karmienia oraz ilość karmień Twoje dziecko ureguluje sobie indywidualnie. Będzie to uzależnione od efektywności ssania, zapotrzebowania maluszka na płyny i energię oraz odstępów czasowych między karmieniami. Dietę niemowlaka powinnaś rozszerzać od 5-go miesiąca życia. Zbyt wczesne wprowadzanie dodatkowych posiłków może skutkować pojawieniem się biegunek, zwiększeniem ryzyka wystąpienia alergii, a w przyszłości zaowocować otyłością. Z kolei zbyt późne rozszerzanie menu może mieć takie negatywne konsekwencje jak zaburzenia wzrastania, niedobory żywieniowe czy obniżona odporność.
Przy karmieniu piersią nie wcześniej niż w 5 miesiącu można wprowadzić niewielkie ilości glutenu, np. w postaci kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2 – 3 g na 100 ml) w przecierze jarzynowym.
Pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia menu dziecka można poszerzyć o posiłki uzupełniające. Mogą to być: zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu) – bez wywaru – z kleikiem zbożowym glutenowym i z ½ żółtka co drugi dzień; kaszka/ kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy i sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g).
Od 10 miesiąca życia posiłki watro wzbogacić o obiady składajcie się z 2 dań, np. zupy jarzynowej z kaszką glutenową i jarzynką z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ½ żółtka do posiłków codziennie; kaszki/ kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki; przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g).
W 11 i 12 miesiącu życia wprowadzamy kolejne urozmaicenia diety – obiad z 2 dań: zupę jarzynową z kaszką glutenową i jarzynką z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko (3 – 4 razy w tygodniu), produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mlekiem modyfikowanym, twarożkiem, jogurtem , kefirem – kilka razy w tygodniu), przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g).

Gdy karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym, powinnaś wiedzieć, ze zapotrzebowanie na ten pokaram rośnie z każdym miesiącem jego życia. W tym przypadku warto stosować się do poniższego schematu:
1 miesiąc – 7 posiłków z mleka początkowego (90 – 110 ml).
2 miesiąc – 6 posiłków z mleka początkowego (110 – 130 ml).
3 miesiąc – 6 posiłków z mleka początkowego po 130 ml.
4 miesiąc – 6 posiłków z mleka początkowego po 150 ml.
5 miesiąc – 4 posiłki z mleka początkowego po 180 ml oraz zupa – przecier jarzynowy i  skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy) w ilości 50-100 g.
6 miesiąc – 4 posiłki z mleka początkowego po 180 ml oraz zupa – przecier jarzynowy i  skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy) w ilości 50-100 g, zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem kleiku glutenowego (pół łyżeczki, czyli ok. 2-3 g na 100 ml + 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru) lub ryby (1-2 razy w tygodniu) przecier owocowy lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g.
7 miesiąc – 1 posiłek z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml), 2 posiłki z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem bezglutenowego kleiku (2-3 g na 100 ml), oraz zupa (200 ml) z przecierem jarzynowym i ½ żółtka (co drugi dzień) oraz z gotowanym mięsem (10 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu), kaszka na mleku następnym (150 g) lub deser mleczno-owocowy przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g.
8  miesiąc – 1 posiłek z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (6 g na 100 ml), 2 posiłki z mleka następnego (180 ml) z dodatkiem bezglutenowego kleiku (6 g na 100 ml) oraz zupa (200 ml) z przecierem jarzynowym i ½ żółtka co drugi dzień oraz z gotowanym mięsem (10-15 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu), kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g.
9  miesiąc – 1 posiłek z mleka następnego z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (200 ml), 1 posiłek z mleka następnego z dodatkiem kaszki bezglutenowej (200 ml),  1 posiłek z kaszki na mleku następnym (200 ml) oraz zupa – przecier jarzynowy (200 ml) z dodatkiem ½ żółtka i z gotowanym mięsem (10-15 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu), 150 g – owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) + biszkopt.
10  miesiąc – mleczny posiłek łączony z produktami zbożowymi (np. mleko następne (220 ml), kaszki mleczne glutenowe lub bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki). Posiłek 2-daniowy: zupa jarzynowa z kaszą glutenową oraz jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu) i ½ żółtka, z dodatkiem ziemniaka lub ryżu; przecier owocowy lub owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g.
11 i 12  miesiąc – posiłki jak w 10 miesiącu życia. Zmiany dotyczą wprowadzenia całego jajka 3-4 razy w tygodniu oraz twarożku, kefiru, jogurtu po kilka razy w tygodniu.

Na koniec warto pamiętać o kilku ogólnych wskazówkach:

1.Jako składniku tłuszczowego zup jarzynowych użyj oliwy z oliwek lub wysokiej jakości oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia.
2.Konsystencja pokarmu powinna stymulować do żucia – nie rozdrabniaj zbytnio posiłków dla niemowląt.
3.Do sporządzenia posiłków wykorzystuj produkty bez konserwantów i z ograniczeniem cukrów.
4.Jeżeli karmisz piersią, a nie jesz zbyt dużej ilości ryb lub nie stosujesz preparatów z kwasem DHA (np. Pregnofer DHA), pomyśl nad wprowadzeniem dodatkowej suplementacji maluszka kwasem DHA (np. Lupicol DHA), który wspomaga jego prawidłowy rozwój mózgu i wzroku.
5.Pierwsze pół roku życia dziecka to okres, kiedy wykształca się w pełni flora bakteryjna w jego jelitach. Dotyczy to zwłaszcza maluchów urodzonych poprzez cesarskie cięcie. Warto pomyśleć nad podawaniem dziecku probiotyków – najlepiej ze szczepem o udokumentowanym działaniu i bezpiecznym dla maluszków od pierwszych dni życia (np. Coloflor GG).

Plan rozszerzania diety został przygotowany w oparciu o schemat stworzony przez:
1. Janusz Książyk, Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”, Warszawa
2. Halina Weker, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa

Mama i dziecko

Zachęcamy mamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia w rodzinie oraz pokazujemy jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz artykuły

Coloflor

Linia Coloflor to seria produktów zawierających szczepy bakterii probiotycznych przeznaczonych dla dzieci od pierwszych dni życia.

Dowiedz się więcej
Mama i dziecko

Zaburzenia funkcji jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności kobiet w wieku rozrodczym. Jego przyczyna jak dotąd nie została poznana i wiąże się zarówno z czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi. W przebiegu PCOS pojawiają się zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Do najważniejszych […]

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

Coloflor Baby

Coloflor Baby

Coloflor Cesario

Coloflor Cesario

D-Vitum 400 j.m. aerozol

D-Vitum 400 j.m. aerozol

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję