Zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie kobiety mogą przejawiać się w różny sposób. Ich sygnałem mogą być nieregularne miesiączki, zakłócony cykl owulacyjny, zespół napięcia przedmiesiączkowego czy zakończone niepowodzeniem próby zajścia w ciążę.
Często sygnały te mogą wiązać się z nieprawidłowym stężeniem hormonów w organizmie kobiety – wówczas wymagają one konsultacji ginekologa i endokrynologa.
Przyczyny mogą też być prostsze – czynniki takie jak styl życia, przede wszystkim sposób żywienia, stosowanie używek takich jak papierosy czy alkohol, aktywność fizyczna, stres.
W tym przypadku, zmiana leży w możliwości każdego człowieka – również Twojej – zadbaj o siebie właściwie!
Zaburzenia równowagi hormonalnej – JAKIE SYGNAŁY WYSYŁA TWOJE CIAŁO?
Prawidłowy cykl miesięczny to jeden z pozytywnych wskaźników stanu zdrowia kobiet. Nad jego prawidłowością czuwają hormony, związane z funkcjonowaniem osi podwzgórze – przysadka – jajniki. Cykl menstruacyjny kobiety jest zależny od aktywności hormonów, głównie estrogenów i progesteronu. Na jego regularność wpływają również hormony tarczycy – ich niskie stężenie będące wynikiem niedoczynności tarczycy wiąże się z nadmiarem estrogenów, który może prowadzić przedwczesnego lub opóźnionego wystąpienia miesiączki. Kolejnym hormonem wpływającym na cykl menstruacyjny jest prolaktyna. Nadmiar prolaktyny powoduje zakłócenia w naturalnym przebiegu cyklu, może prowadzić do występowania tzw. cyklu bezowulacyjnego i problemów z zajściem w ciążę.
Nieregularna owulacja, występowanie cykli bezowulacyjnych lub zaburzeń jajeczkowania, poza nieprawidłowym stężeniem hormonów w organizmie może być wynikiem stresu zawodowego lub pracy zmianowej. Nie bez znaczenia pozostają w tym przypadku również: wysiłek fizyczny >1000 kcal/tydzień oraz fakt palenia papierosów.
W czasie 7-10 dni poprzedzającym miesiączkę kobiety mogą odczuwać zespół nieprzyjemnych objawów fizycznych i zmian zachowania. Przygnębienie, nieuzasadniona złość, drażliwość, trudności z koncentracją. W połączeniu z bólem brzucha i piersi, zaburzeniami snu i apetytu, objawy te mogą znacznie obniżać komfort życia kobiety, przekładać się na jej ogólne samopoczucie, zachowanie i efektywność w pracy zawodowej. Występowanie PMS związane jest ściśle z owulacją. Dominują dwie hipotezy mówiące o wpływie hormonu żeńskiego – progesteronu oraz funkcjonowaniu układu odpornościowego kobiety jako podłoża występowania tego zjawiska. Obie hipotezy pozwalają na lepsze przedstawienie i zrozumienie tego skomplikowanego zespołu objawów, który może dotyczyć nawet 80% kobiet na świecie.
Płodność to naturalna cecha kobiety pozwalająca na zdolność do poczęcia dziecka podczas prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego. Przyczyny mogące prowadzić do jej zaburzenia to m.in problemy z owulacją polegające na zaburzeniach gospodarki hormonalnej oraz zaburzeniach jajeczkowania (ok. 1/3 pacjentek),zespół policystycznych jajników, infekcje narządów rozrodczych, wady anatomiczne, choroby układowe (np. cukrzyca), czynniki środowiskowe czy też stosowane leki.
Unikaj stresu, stosuj techniki relaksacyjne
Stres to Twój wróg. Może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania.
Utrzymuj prawidłowy BMI
Niedowaga, a w jeszcze większym stopniu nadwaga i otyłość, mogą wiązać się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Wysypiaj się!
Brak snu, który jest podstawową potrzebą fizjologiczną może mieć wpływ nie tylko na procesy związane z kojarzeniem i koncentracją, ale także gospodarkę hormonalną.
Bądź aktywna fizycznie
Ale z głową! Zarówno brak odpowiedniej aktywności fizycznej jak i nadmierny wysiłek fizyczny mogą mieć wpływ na Twoją gospodarkę hormonalną.
Odżywiaj się właściwie
Znajdź przyjemność w stosowaniu diety śródziemnomorskiej, cechującej się dużym spożyciem olejów roślinnych, warzyw, nasion roślin strączkowych i jednocześnie małym spożyciem różnego rodzaju przekąsek. Zwróć uwagę na spożycie białka roślinnego. Unikaj diety zachodniej.
Zrezygnuj z używek
Palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu nie wpływają korzystnie na ogólny stan Twojego zdrowia. Dodatkowo nie sprzyjają utrzymaniu regularnej gospodarki hormonalnej.
Stosuj właściwą suplementację
Suplementacja to właściwa droga do uzupełnienia diety w składniki, których nie jesteś w stanie dostarczyć organizmowi, w odpowiedniej ilości, wraz z pożywieniem.
Źródła
Makowiec-Dąbrowska T; Hanke W; Sprusińska E; Radwan-Włodarczyk Z; Koszada-Włodarczyk W. : Zaburzenia cyklu miesięcznego. Czy jest to problem, którym powinien się interesować lekarz służby medycyny pracy?; Med. Pr. 2004;55(2):161–167
Sawaniewska B; Gajewska D; Lange E: Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn; Kosmos; Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika; 2019; 68; 227-237
Ziomkiewicz-Wichry A: Premenstrual syndrome: Ashort review; Zdrowie Publiczne i Zarządzanie; 2017; 15 (2): 156-160
Hajduk M: Wpływ wybranych składników pokarmowych na funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet. Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat2013. 9, 29-33.
Przysławski J, Górna I, Florek E, Szymanowski K: Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet; Bromat. Chem. Toksykol. 2010; 42, 138-144.
Szostak-Węgierek D: Sposób żywienia a płodność. Med. Wieku Rozw. 2011; 4, 431-436.
Zachęcamy mamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia w rodzinie oraz pokazujemy jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia.
Zobacz artykułyBlu to linia preparatów zawierająca wyjątkową kompozycję składników, opartą na podwójnie standaryzowanym na zawartość polifenoli ...
Dowiedz się więcejZespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności kobiet w wieku rozrodczym. Jego przyczyna jak dotąd nie została poznana i wiąże się zarówno z czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi. W przebiegu PCOS pojawiają się zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Do najważniejszych […]
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.