Powszechnie wiadomo, że w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi pomaga witamina D. Samo wchłanianie wapnia to jednak nie wszystko. Potrzebny jest również jego transport we własciwym kierunku, czyli do kości, a to zadanie dla witaminy K.
Za transport wapnia w organizmie odpowiadają m.in.:
Ich aktywność zależy właśnie od witaminy K2, która z jednej strony wpływa na proces wiązania jonów wapnia w kościach, a z drugiej – reguluje wyżej wymienione białko Gla – odpowiedzialne za wiazanie jonów wapnia, przez co wapń nie może odkładać się w tkankach miękkich (np. naczyniach krwionośnych).
Witamina K2 stanowi jedynie 10% ogołu witaminy K dostępnej w pokarmach. Warto dowiedzieć się, w których produktach spożywczych jest jej najwięcej:
Tkanka kostna jest dynamiczną strukturą, która nieustannie podlega procesom przebudowy. Niektóre komórki kostne (osteoklasty) rozkładają tkankę kostną uwalniając wapń, a inne (osteoblasty) tworzą nową tkankę kostną poprzez wbudowywanie m.in. wapnia do kości. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy tymi dwoma procesami, natomiast wraz z wiekiem następuje nasilenie procesu rozkładu tkanki kostnej. Zapewnienie równowagi metabolizmu kości jest możliwe poprzez uzupełnianie z dietą odpowiednich składników. Witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, ponieważ wpływa na proces wbudowywania wapnia do tkanki kostnej.
Witaminy oraz minerały to związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych naszego organizmu.
Zobacz artykułyWybierz najlepszy zestaw witamin i minerałów, których potrzebujesz, i ciesz się dobrym samopoczuciem każdego dnia!
Dowiedz się więcejChcesz zadbać o prawidłowe widzenie, zdrowe kości i zęby oraz zachować młodą skórę? Przyjrzyj się swojej diecie! Czy zawiera ona produkty bogate w witaminy A, D, E i K?
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.