Witamina K2 dla dorosłych

Powszechnie wiadomo, że w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi pomaga witamina D. Samo wchłanianie wapnia to jednak nie wszystko. Potrzebny jest również jego transport we własciwym kierunku, czyli do kości, a to zadanie dla witaminy K.

Za transport wapnia w organizmie odpowiadają m.in.:

  • osteoklacyna – powstąjca w komórkach kościotwórczych,
  • MGP (Matrix Gla Protein) – białko syntezowane przez tkanki mięśniowe otaczające naczynia krwionośne,
  • białko Gla – znajdujące sie w osoczu.

Ich aktywność zależy właśnie od witaminy K2, która z jednej strony wpływa na proces wiązania jonów wapnia w kościach, a z drugiej – reguluje wyżej wymienione białko Gla – odpowiedzialne za wiazanie jonów wapnia, przez co wapń nie może odkładać się w tkankach miękkich (np. naczyniach krwionośnych).

ŹRÓDŁA WITAMINY K W ORGANIZMIE

Witamina K2 stanowi jedynie 10% ogołu witaminy K dostępnej w pokarmach. Warto dowiedzieć się, w których produktach spożywczych jest jej najwięcej:

Tkanka kostna jest dynamiczną strukturą, która nieustannie podlega procesom przebudowy. Niektóre komórki kostne (osteoklasty) rozkładają tkankę kostną uwalniając wapń, a inne (osteoblasty) tworzą nową tkankę kostną poprzez wbudowywanie m.in. wapnia do kości. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy tymi dwoma procesami, natomiast wraz z wiekiem następuje nasilenie procesu rozkładu tkanki kostnej.  Zapewnienie równowagi metabolizmu kości jest możliwe poprzez uzupełnianie z dietą odpowiednich składników. Witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, ponieważ wpływa na proces wbudowywania wapnia do tkanki kostnej.

Witamina D

Organizm produkuje witaminę D na drodze syntezy skórnej, pod wpływem promieniowania słonecznego UV. W okresie jesienno-zimowym synteza witaminy D w skórze jest ograniczona z powodu zmniejszonego nasłonecznienia.

Zobacz artykuły

D-Vitum Forte

Suplementy diety zawierające witaminy D i K rozpuszczone w oleju lnianym o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.

Dowiedz się więcej
Mama i dziecko, Witamina D

Witamina D w okresie ciąży i karmienia piersią

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin odpowiedzialnych za zdrowie ludzi. Witamina D to grupa związków rozpuszczalnych w tłuszczach i razem z nim wchłanianych.

Czytaj więcej

Poznaj nasze produkty

K2-Vitum forte 200µg

K2-Vitum forte 200µg

D-Vitum forte 2000 j.m. K2, aerozol

D-Vitum forte 2000 j.m. K2, aerozol

D-Vitum forte Max 4000 j.m.

D-Vitum forte Max 4000 j.m.

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję