Sok z granatu, a właściwie sam owoc granatowca właściwego, od dawnych lat w wielu kulturach uznawany jest za symbol płodności, zdrowia i obfitości. Owoc ten wywodzi się z Azji Środkowej, ale obecnie uprawiany jest w całym rejonie Morza Śródziemnego, Indiach, Chinach, Malezji i niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych. Ten okrągły owoc o twardej skórce wypełniony jest nawet 1200-1300 soczystymi pestkami. Pestki tworzą skupiska otoczone osnówkami, które obfitują w słodki, lekko cierpki smak.
Wartości prozdrowotne posiada posiadają wszystkie części owocu: skórka, pestki i olej z nich pozyskiwany. Jednak najsmaczniejszy i najłatwiej dostępny dla konsumentów jest sok z pestek granatu. Ma on bardzo wysoką aktywność przeciwutleniającą, za którą odpowiadają głównie substancje naturalne zwane taninami i antocyjanami. Dzięki temu sok ten korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową i profil lipidowy krwi oraz wykazuje działanie antynowotworowe.
Owoce granatu i sok z nich pozyskiwany jest produktem niskokalorycznym i bogatym w witaminy: C, E i kwas pantotenowy. Zawiera także składniki mineralne, szczególnie potas, magnez i fosfor. W soku z granatu najważniejsze związki bioaktywne to antocyjany, kwas elagowy, kwas galusowy, kwercetyna, rutyna i galusan epigalokatechiny.
Działanie kardioprotekcyjne
Ze względu na bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny granatu, przetwory z tego owocu poleca się dla pacjentów zagrożonych chorobami układu sercowo- naczyniowego. Dzięki obecności garbników i antocyjanów, granat wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Badania z udziałem ludzi, jak i na modelach zwierzęcych, potwierdzają działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie skurczowe krwi. Podawanie regularne soku z granatu wg badań korzystne było także u pacjentów z hiperlipidemią. Zaobserwowano obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi, zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu).
Działanie obniżające poziom cukru
Badania potwierdzają, że spożycie soku z granatu przez osoby chorujące na cukrzycę wpływa na gospodarkę węglowodanową. Przy regularnym stosowaniu zmniejsza się insulinooporność. Jednak wg badaczy, podawanie soku w ilości 50 ml na dobę nie wpływa znacząco na poziom cukru na czczo, poziom hemoglobiny glikolowanej oraz poziom insuliny.
Działanie antynowotworowe
Od wielu lat przetwory z granatu budzą nadzieję jako środek zapobiegający procesom nowotworowym oraz hamujący ich rozwój. Najbardziej obiecujące obserwacje dotychczas przeprowadzono nad wsparciem leczenia przez wyciągi z granatu nowotworów gruczołu krokowego, piersi i okrężnicy.
W aptekach łatwo dostępne są soki z owoców granatu, które można spożywać bezpośrednio lub wykorzystać jako składnik orzeźwiających napojów. Granat przez swój ciekawy, słodki i lekko cierpki smak będzie doskonałym dodatkiem do koktajli, granity owocowej, ponczu. Aby spożyć jak najwięcej bioaktywnych związków granatu, warto wybierać soki bezpośrednio tłoczone, nie odtwarzane z koncentratu oraz nie zawierające substancji dodatkowych. Dlatego polecamy nasz Sok z granatu 100%, który zawiera tylko sok bezpośrednio wyciskany z owoców granatu. Bez dodatku cukru, barwników, aromatów i konserwantów.
Literatura:
1. Kulczyński, B., Gramza-Michałowska, A. (2015). Granat – tropikalny owoc bogaty w związki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych. Nauka Przyr. Technol., 9, 3, #41. DOI: 10.17306/J.NPT.2015.3.41.
Jak zadbać o zdrowie? To pytanie często sobie zadajemy. Ogromne znaczenie ma zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, a także właściwe radzenie sobie ze stresem i dbanie o kondycję psychiczną. Co więcej? Sięgnij do naszych artykułów i zainspiruj się!
Zobacz artykułyDestresan polecamy osobom mającym trudności z zasypianiem, odczuwającym niepokój i napięcie nerwowe.
Dowiedz się więcejPrzetwarzanie żywności nie jest praktyką nową. Pieczenie, suszenie, wędzenie, gotowanie, solenie, kiszenie czy mrożenie to metody jej obróbki znane ludzkości od dawna.
Czytaj więcejStrona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.