Skuteczność diety ketogennej w terapii nowotworów

Znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu podaży tłuszczu powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów, które przekształcane są w ciała ketonowe, z których następnie powstaje energia. Dochodzi do podwyższenia stężenia ciał ketonowych we krwi, co określane jest jako stan ketozy. W tym stanie zdrowe komórki mają dostarczaną energię do procesów życiowych, natomiast komórki nowotworowe nie mogą wykorzystywać ciał ketonowych jako źródła energii i zaczynają obumierać.

Rys. Jednoczesne zwiększenie podaży tłuszczu i zmniejszenie podaży węglowodanów w diecie wprowadza organizm w stan ketozy i odbiera komórkom nowotworowym źródło energii niezbędnej do podziałów 
Do tej pory skuteczność diety ketogennej wykazano już m.in. w przypadku takich nowotworów, jak:

  • nowotwór prostaty,
  • nowotwór żołądka,
  • nowotwór okrężnicy,
  • nowotwór mózgu (glejak wielopostaciowy).

Stosowanie diety ketogennej skutkuje przede wszystkim:

  • znacznym zahamowaniem wzrostu guzów,
  • redukcją ilości naczyń krwionośnych doprowadzających składniki odżywcze do wnętrza guza,
  • nasileniem procesów apoptotycznych w komórkach guza,
  • wydłużeniem czasu przeżycia pacjentów z nowotworami.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogenna jest dietą radykalnie niskowęglowodanową, której głównym założeniem jest tak znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu podaży tłuszczu, by wprowadzić organizm w stan ketozy.

Zobacz artykuły i przepisy

Dekarcenal 2:1

Dekarcenal to środek przeznaczony do częściowego zastępowania posiłków osób dorosłych będących na dietach niskowęglowodanowych.

Dowiedz się więcej
Dieta ketogeniczna

STOP żywności wysoko przetworzonej

Przetwarzanie żywności nie jest praktyką nową. Pieczenie, suszenie, wędzenie, gotowanie, solenie, kiszenie czy mrożenie to metody jej obróbki znane ludzkości od dawna.

Czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję