Planowanie ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Warto jednak pamiętać, że planując dziecko musisz szczególnie o siebie zadbać.

Porozmawiaj ze specjalistą.

Wizyta u ginekologa pozwoli Ci przygotować się do roli mamy. Powiedz lekarzowi o swoim samopoczuciu, chorobach i lekach, które przewlekle stosujesz. Na tym etapie warto skontrolować poziom hormonów w Twoim organizmie, które mogą odgrywać istotną rolę w poczęciu dziecka.

Odżywiaj się odpowiednio!

Zbilansuj swoją dietę – pamiętaj o oszacowaniu dziennego zapotrzebowania energetycznego aby przed planowym zajściem w ciążę przygotować swój organizm. Zbilansowana dieta to dieta pokrywająca zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, mineralne, witaminy, tłuszcze, białko czy też błonnik. W ten sposób dostarczysz organizmowi składników niezbędnych do tworzenia tkanek płodowych (łożysko, błony oraz wody płodowe) jak również tkanek matczynych (gruczoły sutkowe, macica, czerwone krwinki, odpowiednia objętość osocza. Dodatkowo zbilansowana dieta może uchronić Cię przed nagromadzeniem zbędnej tkanki tłuszczowej przed i podczas ciąży, a co najważniejsze – zapewnić prawidłowy rozwój Twojego Maluszka.

W czasie planowania ciąży uwzględnij w swoim jadłospisie produkty szczególnie bogate w foliany, takie jak: kapusta, brokuły, szpinak, wątróbka, jaja, pełnoziarniste zboża, sery czy orzechy.

Zwróć uwagę na to, czy spożywasz od 3 do 4 porcji warzyw i owoców (źródła witaminy C, soli mineralnych i błonnika) w ciągu doby. Ogranicz słodycze, wysoko przetworzone produkty takie jak białe pieczywo czy makarony.

Uwzględnij w diecie jak najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, kosztem nasyconych i izomeru trans. Zrezygnuj z utwardzanych margaryn, chipsów, ciast. Wzbogać dietę o oleje pochodzenia roślinnego na przykład olej lniany.

Żelazo, witaminy z grupy B oraz białko znajdziesz w chudym mięsie drobiowych, cielęcinie, wołowinie i wieprzowinie oraz rybach, jajach, roślinach strączkowych

Nawadniaj się!

1,5 do 2,5 litrów płynów na dobę – to najlepszy sposób.

Niezastąpiona jest woda, a także soki owocowe i warzywne bez dodatku cukru.

Pamiętaj o suplementacji!

W czasie planowania ciąży (w tak zwanym okresie przedkoncepcyjnym) kobiety powinny stosować suplementację folianami, co najmniej 12 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę. To okres odpowiedni do uzyskania odpowiedniego stężenia folianów w krwinkach.  Profolium to suplement diety, który dostarczy Twojemu organizmowi gotową to wykorzystania przez organizm, aktywną postać kwasu foliowego. Aktywny biologicznie wysoko przyswajalny kwas foliowy zawarty w preparacie Profolium może być stosowany u osób z zaburzeniami szlaku metabolicznego kwasu foliowego w organizmie. Szacuje się, że nawet 8-40% populacji Europy wykazuje mutację enzymu MTHFR, co skutkuje spadkiem jego aktywności nawet do 70%. Kwas foliowy nie jest w pełni metabolizowany do swojej aktywnej formy i nie spełnia funkcji w organizmie w optymalnym zakresie.

Kontroluj masę ciała!

Nieprawidłowy wskaźnik masy ciała, tzw. BMI, może mieć wpływ na przebieg przyszłej ciąży.

Zarówno nadwaga, otyłość, jak i niedowaga nie są Twoimi sprzymierzeńcami w planowaniu dziecka. Pamiętaj jednak, że radyklana redukcja masy ciała może wiązać się z niedoborami mikroskładników, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju Twojego Maluszka. Silna aktywność fizyczna również nie jest wskazana – umiar to podstawa,

Używkom mówimy NIE!

Przygotowanie do roli mamy to nie tylko odpowiednia dieta czy stosowanie się do zaleceń lekarza. To także zaprzestanie stosowania wszelkich używek lub przynajmniej ich ograniczenie. Nikotyna, kofeina, środki psychoaktywne, alkohol – wiele badań wskazuje na ich negatywny wpływ na organizm rozwijającego się dziecka. Unikaj palenia tytoniu, zarówno biernego jak i czynnego. Pamiętaj też, że kofeina występuje nie tylko w kawie, ale także czekoladzie, napojach energetycznych i mocnej herbacie. Stosowanie leków zawsze konsultuj z lekarzem.

Unikaj stresu i ureguluj swój rytm dobowy!

Silny stres, nieregularne pory i długość snu mogą prowadzić do zaburzeń uwalniania prolaktyny. Wzrost wydzielania tego hormonu może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, również na poczęcie dziecka

Źródła

Dorota Bomba-Opoń, Lidia Hirnle, Jarosław Kalinka, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, strony 210–214

Andrew E. Czeizel, István Dudás, László Paput, Ferenc Bánhidy, Prevention of Neural- Tube Defects with Periconceptional Folic Acid, Methylfolate, or Multivitamins?; Ann Nutr Metab 2011;58:263–271

Bojanowska M, Kostecka M: Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność; Kosmos; 2018; vol. 67, 2 (319); 425-439

Hajduk M: Wpływ wybranych składników pokarmowych na funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet. Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat2013. 9, 29-33.

Przysławski J, Górna I, Florek E, Szymanowski K: Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet; Bromat. Chem. Toksykol. 2010; 42, 138-144.

Mama i dziecko

Zachęcamy mamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia w rodzinie oraz pokazujemy jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz artykuły

Blu

Blu to linia preparatów zawierająca wyjątkową kompozycję składników, opartą na podwójnie standaryzowanym na zawartość polifenoli ...

Dowiedz się więcej
Mama i dziecko

Proste tricki na zdrowe nawyki

Jeżeli obawiasz się, że nagła żywieniowa rewolucje może spotkać się z buntem ze strony pozostałych domowników, to wprowadzaj zmiany stopniowo, drobnymi krokami.

Czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookies. Są to pliki pozwalające na korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych oraz społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Rozumiem i akceptuję